Jak vybrat myčku na nádobí ?

Myčka je velmi šikovný pomocník do každé domácnosti a v dnešní době se těší velké oblibě. Vícečlenná rodina by měla brát myčku za stejnou nezbytnost, jako například lednici či sporák. Pokud jste sami a nebo jen ve dvou, tak i Vám myčka ušetří spoustu času, navíc spotřebuje mnohem méně vody a energie a tím Vám ušetří i hodně peněz. To už jsou pádné důvody, proč už se nevracet k ručnímu mytí.

Jak si však vybrat tu správnou a na jaká kritéria se zaměřit?

Vesměs lze říci, že většina myček umyje vaše nádobí vcelku uspokojivě. Záleží tedy hlavně na vašich finančních možnostech, prostoru a počtu členů domácnosti.

Malou nebo velkou ?

Jestli potřebujete malou a nebo velkou myčku zjistíte podle počtu lidí ve vaší domácnosti. Dále podle toho, jestli vaříte hodně, a nebo spíš jen občas. Důležitá je i otázka, zda pořádáte větší rodinné nebo přátelské sešlosti a jak často je pořádáte. Také jde o to, kolik máte vlastně doma nádobí. Můžete totiž vařit často a hodně, ale pokud máte doma málo nádobí, mohlo by se Vám stát, že velkou myčku nezaplníte, budete potřebovat nádobí znovu použít, a nebudete ho mít k dispozici. Spousta moderních myček tomuto problému umí předejít. Některé myčky totiž umí samy zvolit odpovídající mycí program, který odhadne množství nádobí v myčce a stupeň jeho znečištění a tomu pak přizpůsobí spotřebu vody a energie.

Standardně si můžete zvolit mezi šířkou 60 centimetru, která odpovídá kapacitě 12-14 sad nádobí a nebo 45 centimetrů, kde je kapacita nižší (8-10 sad nádobí). Spousta výrobců dnes nabízí už i menší kompaktní myčky, které lze umístit na kuchyňskou linku a vejde se do nich maximálně 6 sad nádobí.

Vnitřní vybavení a hlučnost

Při výběru myčky musíme přihlédnout i na její vnitřní vybavení. Důležitý je počet vnitřních košů a jejich možná variabilita a snadnost manipulace. K plusům patří možnost posouvat košíky na příbory, nebo samostatná zásuvka, ve které se příbory zpravidla umyjí lépe. Velmi praktická je možnost nastavení pozice horního koše. Kvalita mytí závisí také na počtu vodních trysek. Pro spoustu lidí je hlavním kritériem hlučnost myčky. Máte spojenou kuchyň s obývákem? Dbejte na to, aby příliš hlučná myčka nerušila společenskou část. Hlučnost většiny moderních myček se pohybuje kolem 45 dB. Několik druhů myček má tzv. noční režim, kde je hluk eliminován na minimum.

Vestavěná nebo volně stojící?

Tohle opět záleží na Vašich možnostech a na tom, co se Vám líbí. Rozmyslete si, zda chcete, aby byla myčka vidět nebo ne. V dnešní době existuje spoustu moderních a barevných designů, které krásně doplní Vaši kuchyň. Mějte však na paměti, že vestavnou myčku nelze použít bez zabudování, protože nemá vlastní opláštění. U volně stojících myček existuje, tzv. podstavná myčka. Myčka má vlastní design celé přední stěny, ale horní stěna je skrytá pod deskou kuchyňské linky.

Dalších funkce myčky

Moderní myčky obsahují mnoho užitečných funkcí, které vám velmi ulehčí práci.
odložený start – tato skvělá funkce umožní mytí nádobí přesně načasovat na dobu, která Vám vyhovuje nejvíce.

Fuzzy logic – myčka zvládá sama rozpoznat množství nádobí i jeho zašpinění. Poté sama zvolí správnou teplotu a množství vody. Výsledkem je skvěle umyté nádobí, při nízké spotřebě vody i energie.

Aquasafe, Aquastop – funkce znemožňující únik vody z myčky, velice užitečná funkce proti vyplavení vaší kuchyně.

Multizone – volba nastavení možnosti mytí v dolním nebo horním koši.

Noční program – funkce pro snížení hlučnosti myčky zejména pro využití levného nočního proudu.

Party program – speciální program pro mytí většího množství skleniček.

Program 1/2 náplň – Oba koše lze zaplnit jen z poloviny, bez nutnosti čekaní až se zaplní celá myčka.

Program Intensive – vhodné pro umývání silně zašpiněného nádobí.

Rychlý program – dokáže během cca 30 minut dobře umýt mírně zašpiněné nádobí.

Názvy jednotlivých funkcí se můžou lišit podle výrobce.

Pokud se myčka stane cenným pomocníkem vaší domácnosti, měli byste znát základní pravidla pro její využívání a jak správně vyskládat nádobí do myčky?

Další rady a tipy

VOLEJTE 273 130 282

Navrhneme pro Vás kuchyň, ve které se budete cítit opravdu jako doma.