Jak správně vyskládat nádobí do myčky?

Správné uložení nádobí do myčky je základem úspěchu. Tyto zásady udrží talíře a sklenice nepoškozené – a tak čisté, jak je to jen možné. Jak s výběrem správné myčky se dozvíte v našem dalším článku.

Pamatujte si tato základní pravidla

Před prvním použitím myčky zkontrolujte, jaké nádobí v ní lze umýt a jaké ne. To si pamatujte i při další výběru veškerého nádobí, které budete pořizovat v budoucnu.

Opláchněte nádobí v tekoucí vodě v případě, že se chystáte ho nechat v myčce delší dobu, nebo ho nechte opláchnout přímo v myčce. Takový program má každý přístroj. Zabrání tomu, aby jídlo příliš zaschlo a uvnitř se tvořil zápach. Pokud budete spouštět cyklus ihned, jen sundejte zbytky jídla a směle do toho.

Vždy se ujistěte, že nemáte v myčce nic zaseknuté a vše je dobře poskládáno a umožňuje plynulý provoz. Stříkací ramena se musí volně otáčet a nesmí narážet na žádnou překážku.

631C9B6C-7746-4779-9C6F-2EBF1E9806FB

Vložte nádobí do myčky strategicky

Vnitřní prostor každé myčky je rozdělen do vice částí. Do každé z nich patří konkrétní druh nádobí. Nejprve je vhodné, abyste k sobě do jednotlivých částí skládali vždy stejný typ nádobí. Zabráníte tak situaci, kdy by se vaše nádobí neumylo dostatečně.

Velké nádobí by mělo být umístěno ve spodním koši myčky, malé nebo křehké kusy v horním koši.

Talíře, bez ohledu na to, jaká je jejich velikost, by měly jít do drážek ve spodní části myčky. Zde by měl být dostatek prostoru mezi jednotlivými talíři pro správný přístup čistícího roztoku a vody k dosažení správného efektu.

2

Vždy umístěte misky do horního koše. Pokud chcete dosáhnout správného umytí nechte mezi jednotlivými miskami prostor cca 2 prstu a vždy je skládejte ve správném sklonu.

7A9A8115-2122-429C-A53E-BCA4DEC7B9B9

Všechny sklenice a hrnečky také patří do horního koše, umístěte je vždy dnem vzhůru, aby se do nich dobře dostala voda a čistící prostředek.

0A1845A4-6BF0-4DE3-A61D-F6107945C754

Umístěte ploché pánve a mísy po stranách a zadní části spodního koše. Nikdy je nedávejte dopředu ke dveřím – budou překážet čistícímu prostředku ve správném přístupu k nádobí. (Tip: Pro ještě větší boční prostor, přesuňte příborový koš do centra, pokud je to možné).

B2C23357-2C6F-4BFD-9B60-208CFE01232D

V každé myčce naleznete speciální koš na příbory. Ujistěte se, že vidličky, nože a lžíce nejsou nalepené na sebe. Bezpečnost je vždy na prvním místě, a tak nože vkládejte špičkou směrem dolů, aby nedošlo k zbytečnému zranění. Lžíce a vidličky skládejte střídavě tak i tak, lépe pak docílíte správného umytí. Velké stříbrné a servírovací náčiní by mělo spočívat ve vodorovné poloze na horní polici. Jinak by mohlo překážet tryskám a správnému rozstřiku vody.

329F6269-57A9-4BD3-974D-DC7BAE8A6795

Pokud budete chtít umýt plastové krabičky, nejprve se ujistěte, že jsou vhodné pro použití do myčky. Voda v myčce je velmi horká, takže pro některé plastové nádobí není vhodná. I přesto, že vaše plastové nádobí je vhodné do myčky, tak se doporučuje je dávat pouze do horního koše, kde by nemělo dojít k deformaci.

890E1136-95C1-4CCB-B34A-5C5F632B7A39

Hlavní principy údržby myčky

Spuštění samočisticího programu – většina moderních myček má automatický samočistící program.

Pravidelné doplňování soli – u všech typů myček existuje funkce kontroly soli, kde se rozsvítí kontrolka, podle toho pak doplňujeme sůl.

Použití správného množství mycího prostředku/tablet.

Čištění filtru a čištění mycích ramen – stačí velmi jednoduše vyjmout a opláchnout pod tekoucí vodou.

Pokud chcete mít co nejméně zbytků vody na nádobí, doporučuje se myčku otevřít ihned po dokončení cyklu, aby se uvolnila přebytečná pára a nesrážela se v myčce.

Jaké nádobí nepatří do myčky?

Jak jsme uvedli již na začátku článku, ne všechny druhy nádobí jsou do myčky vhodné. Záleží především na materiálech, z nichž jsou vyrobeny.

Hliněné nádobí – Ať už se jedná o příbory a nebo třeba části robotu, v žádném případě je nedávajte do myčky. Vytvoří se na nich zašedlá někdy až začernalá vrstva, kterou nedostanete dolu a je nepříjemná nejen na pohled ale i na omak.

Dřevěné nádobí – Menší předměty jako vařečky, můžete dát do horní části. Vetší jako například prkénka do myčky opravdu nepatří, mohly by se vám rozpadnout na několik částí.

Křehké plastové nádobí – jak už jsme psali, může dojít k jeho zkroucení.

Stříbrné nádobí – lze do myčky použít, ovšem nesmí přijít do styku s předměty z jiných kovů. Hlavně si dejte pozor na příbory.

Křišťálové nádobí – některé druhy mohou při mytí v myčce rychle ztrácet svůj lesk a nebo při špatné manipulaci mohou prasknout.

Nádobí s etiketami a různými polepy – veškerý papír je třeba odstranit.

Hrnce a pánve s teflonovým povrchem

C6A63011-63B8-4553-B30B-985B93D85051

Myčka nádobí je praktickým pomocníkem do každé domácnosti. A co si budeme povídat, Vy a každý člen Vaší rodiny to bude dělat trochu jinak, tak se kvůli tomu hlavně doma nehádejte a zkuste všem dát přečíst tato základní pravidla :)

VOLEJTE 273 130 282

Navrhneme pro Vás kuchyň, ve které se budete cítit opravdu jako doma.