Jak správně skladovat potraviny v ledničce?

Určitě to znáte. Přinesete domů nákup, urychleně ho naskládáte do ledničky, hlavně aby se to tam vešlo a víc neřešíte? Uskladnění v ledničce by mělo mít svůj vlastní systém, protože každá potravina má své nároky. Další výhoda správného uspořádání je, že se Vám toho do lednice vejde více, každý nákup pak rychleji vybalíte a hlavně vždy najdete co potřebujete, protože Vaše lednička konečně získá ten správný řád. Pokud stojíte zatím spíše před otázkou výběru nové ledničky nebo mrazáku, podívejte se na náš článek.

Jak správně ukládat potraviny?

Potraviny v chladničce umístíme rovnoměrně po celé ploše tak, aby měly dostatek prostoru a studený vzduch měl možnost volně proudit. Z tohoto důvodu není vhodné ledničku přeplňovat, i když je nám jasné, že se tomu občas nevyhnete :)

Potraviny s kratší dobou trvanlivosti dávejte více dopředu. Předejdete tak tomu, že první spotřebujete potraviny s delší trvanlivostí a ty s kratší trvanlivostí se Vám zatím v chladničce zkazí.

Víte, že použitý sáček od čaje nemusíte vyhazovat? Vezmete několik použitých sáčků s čajem a vložte je v misce do ledničky. Během pár hodin se ihned zbavíte nepříjemného zápachu.

Ovoce a zelenina

V chladničce je uložte do spodního patra, do speciálního boxu. Box je vyroben přesně pro jejich uskladnění a jsou tam pro ně ideální podmínky. Ovoce ani zeleninu před uložením do chladničky určitě nemyjte.

Některé druhy ovoce jako např. banány, ananas, mandarinky, ale i citrony by neměly být skladovány při nižší teplotě než 10 stupňů Celsia, protože pak přicházejí o vzhled a hlavně o svojí chuť.

Wicker basket of fresh root vegetables

Maso

Maso a ryby skladujeme nad zeleninovým boxem. Maso před uložením do lednice omyjeme a důkladně osušíme, aby z něj nemohla vytékat šťáva.

Syrové maso a mléčné výrobky kvůli snadnému přenosu bakterii zásadně oddělujte.

Fresh salmon steaks

Mléčné výrobky, salámy atp.

Směrem vzhůru ukládejte šunku a salámy, sýry, jogurty a nejvýše nahoru patří mléčné výrobky.

Salámy, které si donesete domu z obchodu zabalené do papíru, raději přendejte do folie (často stačí pouze vybalit z papíru).

German breakfast

Vajíčka

Mají své místo většinou v určených přihrádkách ve dveřích. Důležité je ukládat vajíčka špičkou směrem dolů, aby žloutek ležel na bílku a nikoli ve vzduchové bublině. Díky tomu by měla uložená vajíčka vydržet až 4 týdny.

Farm fresh hens eggs

Pár typů na závěr

Příliš aromatické suroviny jako třeba oloupaná cibule, sýry, nebo ryby rozhodně patří nejdřív do uzavřeného obalu, aby od nich nenačichly další potraviny. Nejlépe k takovému účelu poslouží dobře uzavíratelné plastové krabičky s víkem. Pokud balíte do alobalu nebo mikrotenu, nezapomeňte řádně vymačkat vzduch.

Ředkvičky si udrží déle čerstvost, pokud vložíme svazek ředkviček do vody natí dolů. Pažitka vydrží až 14 dní, jestliže ji v ledničce přechováváme v plastovém sáčku. Salát bude čerstvý celý týden, jestliže jej rozebereme na jednotlivé listy a ty vložíme do sáčku z mikrotenu

Česnek po jednotlivých stroužcích uchováváme v uzavřené zavařovací sklenici uložené v chladu. Takto stroužky uchráníme od plísně a česnek nevyčpí.

Dejte do lednice i kávu, protože v chladu ztrácí pomaleji své aroma.

Selection of cheese on a buffet

Pár typů pro mrazničku

Před zmrazením potraviny vždy naporcujte na menší kousky. Vyhnete se tak náročnému porcování obrovských zmrzlých kusů. Jednotlivé balíčky s naporcovanými surovinami si popište a označte datem, ať máte přehled, co vlastně chladnička a mrazák ukrývá za poklady.

Dodržovat správné zásady skladování potravin v lednici je důležité, protože napadené nebo staré jídlo nám může způsobit zdravotní potíže. Proto nezapomínejte na dodržování základních hygienických pravidel, pravidelný úklid a vyčištění lednice a co nejrychlejší spotřebování načatých nebo otevřených potravin.

Uvnitř ledničky udržujte čistotu a pořádek, čas od času ji vyčistěte. Při úklidu v žádném případě nepoužívejte čistící prostředky, nejlepší je obyčejná octová voda.

VOLEJTE 273 130 282

Navrhneme pro Vás kuchyň, ve které se budete cítit opravdu jako doma.